2017 5A All League Selections

2017 5A All-League Selections

It’s that time of year for All-League selections to be published. The All-League selections are determined by the league coaches, and each league has their own criteria to determine their choices.

Centennial

Sr. Colbey Ross – Eaglecrest  *POY

Sr. LeChaun Duhart – Grandview

So. Kenny Foster – Smoky Hill

Sr. Jaizec Lottie – Cherokee Trail

Sr. Gaige Prime – Grandview

Sr. Kyle Lukasiewicz – Arapahoe

Jr. Will Becker – Smoky Hill

Sr. Matteo Brusnardo – Mullen

2nd Team

Jr. Daijon Smith – Overland

Sr. Jalen Meeks – Cherry Creek

Sr. Ikenna Ozor – Eaglecrest

Jr. Dimitri Stanley – Cherry Creek

Jr. Tucson Redding – Overland

Jr. Goy Wang – Overland

Jr. Ben Boone – Grandview

Jr. Jahwan Phillips – Smokey Hill

Jr. Deon Barfield – Cherokee Trail

Sr. Andrew Walters – Cherry Creek

 

Colorado Springs 5A Metro

Sr. Brevin Brimble – Doherty * POY

Sr. Jackson Ehrlin – Rampart

Sr. Quinten Gutierrez – Pine Creek

Jr. Moz Doria – Liberty

Sr. Djimon O’Neal – FFC

Sr.Emmanuel Burleson – Doherty

Second Team

Jr. Josh Kavalec – Rampart

Sr. TJ Lucero – FFC

Sr. Cal Zeb Roberson – Rampart

Jr. Ashton Rogers – Coronado

Jr. Dawson Carper – Rampart

Jr. Joe Golden -Doherty

 

Continental

Sr. Corey Seng – ThunderRidge * POY

Jr. Kaison Hammonds – ThunderRidge

Jr. Brendan Sullivan – Highlands Ranch

So. Ronnie DeGray – Chaparral

Sr. Blake Fields – Legend

Sr. Jake Belknapp – Mountian Vista

Jr. Sam Masten – RockCanyon

Sr. Colin Rardin – Rock Canyon

Sr. Isaac Essien – Mountain Vista

Sr. Andrew Walker – Heritage

Second Team

So. Chase Hettinger – Castle View

Jr. Tyson Gilbert – Rock Canyon

Jr. Sam Bannec – Regis Jesuit

So. Joesph Dalton – Chaparral

Jr. Connor Hawk – Ponderosa

Sr. Holten Sparling – Highlands Ranch

Sr. Nicholas Scrivens – Douglas County

So. Bryce Matthews – Chaparral

Sr. Ryan Holt – ThunderRidge

Sr. Connor Hobbs – Regis Jesuit

Jr. Elijah Martinez – Regis Jesuit

Denver Prep League

Sr. Jervay Green – GW

Sr. Aaris Bonds – Montbello (FNE)

Jr. Daylen Kountz – East

Sr. Calvin Fugett – GW

Sr. Ravel Moody  – TJ

2nd Team 

Jr.  Jon’il Fugett – GW

Sr. Connor Nelson – South

Sr. Umar Jalloh – Lincoln

Fr. Ty Foster – Lincoln

Sr. Jamison Washington – East

 

EMAC

Sr. Matthew Johnson – Rangeview * POY

Sr. Trey Marble – Prairie View

Sr. Marquise Johnson – Vista Peak

Jr. Man Man  Baker – Gateway

Sr. Brandon Handcock – Brighton

Jr. Te’Rae Johnson – Vista Peak

Jr. Ryan Ongala – Rangeview

Sr. Donyvan Jackson – Rangeview

2nd Team 

Sr.  Larry Thomas – Aurora Central

Sr. Jayquawn Thompson – Hinkley

Sr. Jirni Mitchell – Adams City

Jr. Kevin Jimenez – Northglenn

So. Brayden Schlitt – Brighton

So. Rickey Poole – Thornton

Jr. Kam Vincel – Prairie View

Jr. Freddy Gomez – Westminster

 

Front Range

1st Team 

Sr. Luke Wilson -Boulder

Sr. Braxton Bertolette – Fossil Ridge * POY

Sr. Jake Pfaffinger – Ft. Collins

Sr. Isrei Palacio – Ft. Collins

Jr. Tylor Trinh- Monarch

Sr. Sam Foster – Broomfield

Jr. Joe Elliot – Rocky Mountain

Jr. Mike Polson – Mountain Range

So. Avery Remabo – Loveland

Sr. Peter Chopra – Boulder

Sr.  Darren DelaCroix – Greeley West

Sr. Sam Grad – Fairview

2nd Team 

Sr. Roy Grisby – Monarch

Sr. Brian Read – Fort Collins

Sr. Tyler Smith – Mountian Range

Sr. Damien Murillo – Fort Collins

Sr. Ricky Orozco – Fort Collins

Jr. Keegan Johnson – Monarch

So. Joe Urynowicz – Rocky Mountain

Jr. Xavier Johnson – Rocky Mountain

Jr. Sam Tiley – Fort Collins

 

Jeffco 5A

 

Southwestern

Sr. Steve Wyman – Durango

Sr. Kyle Blair – GJC

Sr. Koby Steves – GJC

Sr. Julio Galido – GJC

Sr. Drew Derrieux- GJ * POY 

Sr. Gunner Rigsby – Fruita 

2nd Team 

Sr. Kyle Kirkpatrick – Durango

Sr. Kobe Szura- Durango

Jr. Trey Morrill – Fruita

Sr. Andrew Hansen – GJ

Sr. Trevor Olkowski – GJ

Jr. Kade Terrell – Montrose 

Share